Telephone : 01494 529866

Facsimile : 01494 472850

In This Section

Staff List September 2019

Senior Leadership Team

Name Role
Mr G Burke
Principal
Mrs G Weldon
Senior Vice Principal
Mr N Stocking
Vice Principal
Mr P Shaw
Assistant Headteacher (Pastoral)
Mrs C To Assistant Headteacher
Mr J Clarke Assistant Headteacher
Mr D Mizera Assistant Headteacher
Mr N Walker
Business Manager

TEACHERS

Name Role
Mr B Assuon Maths Teacher/Head of Austen
Mr H Ayub Humanities Teacher
Ms C Barker Humanities Teacher
Mr A Best
Technology Teacher
Ms S Blay MFL Teacher
Mr D Brownridge Humanities Teacher/Head of Wordsworth
Miss H Budd Maths Teacher
Mrs E Byard-Jones 2nd in English/Head of Nightingale
Miss J Catterall
Head of Dept (English)
Miss C Coutain Technology Teacher
Mr A Croci Maths Teacher
Ms A Cullen Humanities Teacher
Miss H Febery
Technology Teacher/HoL Year 10
Ms M Garcia Garcia MFL Teacher
Mrs H Garner Art Teacher
Mr B Geddes PE Teacher
Mr D Goodge
Drama Teacher/HoL Year 9
Miss C Griffin Science Teacher
Mrs M Harris Head of Dept (Science)
Mrs S Hayward Science Teacher
Mrs M Herrington Child Dev/H & S Care Teacher/HoL Year 11
Mrs C Hillary
Psychology Teacher/Asst Head of Sixth Form
Mrs P Holt Computer Science Teacher
Mrs A Johnson Head of Dept (MFL)
Mr A Jones Music Teacher
Miss A Jordan
Head of Dept (Humanities)
Mr W Mahmood
2nd in Science
Miss A McKellican
Head of Dept (PE)
Mr A Merrick
Head of Dept (Maths)
Miss R Mulryan Science Teacher/Eco Ambassador/Head of DaVinci
Miss K Murray English & Humanities Teacher
Mr K Nawaz Science Teacher
Miss E Newberry PE Teacher/Head of Einstein
Mr P Newmark English Teacher
Mrs S Norville Head of Dept (Art)
Miss S O'Brien Science Teacher
Mrs J Osborne Business Teacher
Miss C Payne History Teacher
Ms J Pike Science Teacher
Mr A Pirie Humanities Teacher
Mr R Platten
2nd in Business & Computer Science
Miss A Richardson English Teacher/HoL Year 7
Mr G Roberts Business & PE Teacher/Head of Sixth Form
Mrs D Rouf
Maths Teacher
Miss C Shanahan Maths Teacher/Young Enterprise/Head of Curie
Miss F Silva
2nd in Maths
Mr D Styles
Head of Dept (Technology)/Learning Leader
Mr M Tate Head of Dept (EAL)/English Teacher
Miss A Tanvir English Teacher
Mrs T Toohey-Knowles
Head of Dept (Performing Arts)/Head of Houses
Mr I Walbank Head of Dept (Business & Computer Science)
Mrs J Weston Business Teacher
Miss K-E White-Spier Business Teacher
Mr T Wise
Subject Head of History

HIGHER LEVEL TEACHING ASSISTANTS

Name Role
Mr J Carmichael HLTA
Ms L Evans HLTA

SENCo/TEACHING ASSISTANTS

Name Role
Mrs M Berry
Learning Support Assistant
Mrs G Cheyney Learning Support Assistant
Mr M Edwards Learning Support Assistant
Mrs H Nathekar
EAL Teaching Assistant
Ms K Palaparthi Learning Support Assistant
Mrs H Vaddiraju
Learning Support Assistant
Miss A Watson Learning Support Assistant

YEAR MANAGERS

Name Role
Miss L Garland Head of Learning (Year 8)
Miss M Noble Year Manager (Years 10/11)
Miss C Wells Year Manager (Year 7)

INCLUSION SUPPORT CENTRE STAFF

Name Role
Mrs J Folkard CP Officer/Mental Health Co-ordinator
Ms V Sutton
Isolated Support Facilitator
Mrs N Wyse
Inclusion Support Facilitator

COVER SUPERVISORS

Name Role
Mr D Conomos
Cover Supervisor
Ms E Luterek Cover Supervisor
Miss S Mills Cover Supervisor
Miss K Wright Cover Supervisor

SUPPORT TEAM

Name 

Role

Mrs S Ali Reception/Administrator
Mrs K Bellar Matron
Mrs C Bridges Finance Accountant
Mrs S Cox Library Assistant
Mr R Evans Learning Resource Manager/Careers
Mrs J Haddow
Finance Officer
Mrs L Halstead
Reprographics/MDS
Mrs C Hardaker
Communication & Admin Officer
Mrs E Heywood Assistant Business Manager
Mrs S Holmes
Lettings Officer & Course Bookings
Mrs J Hunt Attendance Officer
Mrs L Jubainville
Library Assistant
Miss L Newsholme
Secretary
Mrs S Owen Admin Assistant
Mrs A Papworth
PA to SLT/Office Manager
Mrs J Sparrowhawk Data Manager
Mrs S Stokes Reception/Administrator
Mrs T Webb
Exams Officer

SITE TEAM

Name Role
Mr T Dean Caretaker
Mr J Miller Evening Lettings Caretaker
Mr P Philips
Caretaker
Mr J Snook
Residential Caretaker

TECHNICIANS

Name Role
Ms N Carter DT Technician
Ms A Clark
Reprographics Technician
Mr A Dodd
Engineering Technician
Mrs D Hill
Food Technology Technician
Mr A Jones IT Technician
Mrs M Raveendra Science Technician
Mrs A Rayet Science Technician
Mrs S Shahir Science Technician
Mr W Younis
Network Manager

MIDDAY SUPERVISORS

Name Role
Mrs L Halstead
Lunchtime Supervisor
Mrs A Loxley
Lunchtime Supervisor