The Highcrest Academy

Key Staff

Staff List - September 2022

Senior Leadership Team  Middle Leadership CurriculumMiddle Leadership Pastoral

Senior Leadership Team

Name Role

Mr G Burke

Principal

Mrs G Weldon

Senior Vice Principal

Mr N Stocking

Vice Principal (Curriculum)

Mr P Shaw

Assistant Headteacher (Behaviour & Attitudes)

Mrs C To Assistant Headteacher (Personal Development & Wellbeing)
Mr J Clarke Assistant Headteacher (Teaching & Learning)
Mr D Mizera Assistant Headteacher (Training, EAL & Pupil Premium)

Mrs S Macbeth

Business Manager

TEACHERS

Name Role
Ms C Barker 2nd in Humanities

Mr S Barrett

2nd in Humanities (KS5) / Head of Houses

Mr R Bentini Science Teacher
Miss E Bibet MFL & Art Teacher
Ms D Boente Science Teacher
Mr F Botes Business Teacher
Miss H Budd Maths Teacher
Mrs E Byard-Jones 2nd in English / Head of Nightingale

Miss J Catterall

Head of Dept (English)

Mrs C Chapman English Teacher / Head of Curie
Miss H Collins Business Teacher
Ms S Colmenero Atanes
MFL Teacher
Miss C Coutain Technology Teacher / Head of Galileo
Mr A Croci Maths Teacher
Ms A Cullen Humanities Teacher / ECO Ambassador

Mr N Dale

Head of Dept (Maths)

Miss P Duncan Maths Teacher
Mr L Dunn
History & Construction Teacher
Ms M Garcia Garcia MFL Teacher
Mr B Geddes PE Teacher / Head of Austen
Mrs R Gladwell History Teacher / Head of Learning Year 7
Mr M Goldstein Food Technology Teacher
Miss S Guico Science Teacher
Miss C Hall
Hair & Beauty Teacher
Mrs M Harris Head of Dept (Science)
Mrs M Herrington Head of Dept (Technology ) 

Miss N Hill

Science Teacher

Mrs C Hillary

Humanities Teacher / Deputy Head of Sixth Form

Mrs P Holt Computer Science & IT Teacher
Mrs K Holyoake-Lloyd
Drama Teacher / Head of Learning Year 11
Mr A Jones Music Teacher

Miss A Jordan

Head of Dept (Humanities)

Miss K Koen

Science Teacher

Miss S Leonard

Science Teacher & Challenge Coordinator

Miss H Lloyd

Psychology Teacher

Mrs E Luterek

Humanities Teacher

Mr W Mahmood

2nd in Science

Mrs H Mastrilli

English & Maths Interventions

Miss A McKellican

PE Teacher / Senior Head of Learning Year 9

Mr J Metcalf
English Teacher
Mr K Nawaz Science Teacher / Head of Wordsworth
Miss E Newberry 2nd in PE / Head of Einstein
Dr P Newmark Drama & English Teacher
Mrs S Norville Head of Dept (Art)
Ms J Osborne 2nd in Business & IT
Miss C Payne Humanities Teacher
Mr A Pirie Humanities Teacher / Young Enterprise Co-ordinator

Dr R Platten

Maths Teacher

Miss E Prior Technology Teacher
Miss A Richardson English Teacher
Mrs C Rider
Head of Dept (PE)
Mr S Rivzi

Business & IT Teacher

Mr G Roberts

Head of Sixth Form / Careers & Enterprise Leader / PE & Uniformed Protective Services Teacher

Miss C Saenz Head of Dept (MFL)
Miss S Sanghera
Art & Photography Teacher / Head of Da Vinci

Ms A Savoie

Maths Teacher

Miss F Silva

Maths Teacher

Mr H Tahir English Teacher
Mr M Tait Head of Dept (EAL) / English Teacher
Mr D Tate PE Teacher / Head of Learning Year 10
Mr W Theobald
Technology Teacher / Head of Learning Year 8

Miss A Tsouni

Science Teacher

Mrs J Weston Business Teacher

Mr T Wise

History Teacher

Mr M Woods
Business Teacher
Mr W Younis
Computer Science Teacher

SENCo/HIGHER LEVEL TEACHING ASSISTANTS/TEACHING ASSISTANTS

Name Role
Mrs P Aldus
SEN PA
Mrs A Bokhari Learning Support Assistant
Mrs S Charlesworth SENCo
Mrs G Cheyney Learning Support Assistant
Miss A Chirenda Learning Support Assistant
Mrs C Courtier Learning Support Assistant
Mr M Edwards Learning Support Assistant
Mr S Glennerster Learning Support Assistant
Mr J Howes Learning Support Assistant
Mrs S Hussain Learning Support Assistant
Ms K Moss Learning Support Assistant
Mrs K Palaparthi
HLTA
Mrs Y Parkar
Learning Support Assistant in EAL
Mrs Y Pearce
Learning Support Assistant
Mrs P Sharma Learning Support Assistant
Miss C Tracey Specialist Teacher
Mr M Weekes Learning Support Assistant
Mrs H Vaddiraju HLTA

HEADS OF LEARNING & ASSISTANT HEADS OF LEARNING

Name Role
Mrs R Gladwell Head of Learning (Year 7)
Mr A White Assistant Head of Learning (Year 7)
Mr W Theobald
Head of Learning (Year 8)
Miss F Wells
Assistant Head of Learning (Year 8)
Miss A McKellican Senior Head of Learning (Year 9)
Mrs J Harwood
Assistant Head of Learning (Year 9)
Mr D Tate Head of Learning (Year 10)
Ms K Welsh Assistant Head of Learning (Year 10)
Mrs K Holyoake-Lloyd
Head of Learning (Year 11)
Miss A Watson Assistant Head of Learning (Year 11) / Forest School Practitioner
Mr G Roberts Head of Sixth Form
Mrs P Hillary Deputy Head of Sixth Form
Miss C Thomas
Assistant Head of Learning (Sixth Form)

INCLUSION SUPPORT CENTRE STAFF

Name Role
Mrs J Folkard Mental Health Co-ordinator
Miss L Newsholme
Inclusion Key Worker

Ms V Sutton

Isolated Support Facilitator

Mrs J Wilson

Mental Health & CP Assistant

COVER SUPERVISORS

Name Role
Miss E Jurczyk Cover Supervisor
Mr S Scott Cover Supervisor

SUPPORT TEAM

Name Role
Mrs S Ali Receptionist/Administrator
Mrs C Bridges Finance Accountant
Mrs G Clarke
Matron
Miss L Cook
Finance Assistant
Mrs S Cox Library Manager/Literacy Co-ordinator

Mrs J Haddow

Finance Officer

Mrs C Hardaker

Communication & Admin Officer

Mrs P Harnett

Receptionist/Administrator

Mrs J Hunt Attendance Officer

Ms N Jeffers

Reprographics Assistant

Mrs A Papworth

PA to SLT/Office Manager

Mrs J Sparrowhawk Data Manager
Ms S Stinton
Exams Assistant
Mrs S Stokes Admin & HR Assistant

Mrs T Webb

Exams Officer

SITE TEAM

Name Role
Mr S Ball
Caretaker
Mr M Drewitt

Residential Facilities Manager

Mr M Jordan

Site Support

Mr P Philips

Caretaker

TECHNICIANS

Name Role
Mr D Barnes Engineering & DT Technician
Ms N Carter Food & Textiles Technician
Mr C Chan

Science Technician

Ms A Clark

Reprographics Technician

Mr A Jones IT Technician
Miss S Powell Art & Graphic Technician
Mrs M Raveendra Science Technician

Mr W Younis

Network Manager

MIDDAY SUPERVISORS

Name Role

Mrs K Gomme

Midday Supervisor

Ms N Jeffers

Midday Supervisor